Cymbidiella pardalina
Synonim: Cymbidiella rhodochila Rolf. Roślina ta została opisana jako Grammangis pardalina w roku 1885, po czym w roku 1918 opisano ją jako Cymbidiella rhodochila. Niedawno Garay wykazał, że obie rośliny są takie same, a więc nazwa wcześniejsza ma pierwszeństwo, a ta, pod którą jest znana od wielu lat, została synonimem.
Występowanie:
Madagaskar. Rośiny te rosną na drzewach w lasach wschodniej części wyspy, na wysokościach 600-800 m. W naturze prawie zawsze towarzyszy jej paproć Platycerium madagascariense.
Klimat:
Skrajne zanotowane temperatury to 32°C i 9°C. Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok. Opady od 99 mm w kwietniu do 452 mm we wrześniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 19,4/13,9°C w styczniu do 25,6/18,8°C w lecie. Okres kwitnienia: Kwitnie od lutego do lipca, z maksimum w maju, ale zdarza się, że zakwita jesienią.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparty jest na raportach hodowców. W naturze rośliny te kwitną późną wiosną i na początku lata.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to duży epifit sympodialny, o wysokości 55-100 cm.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają 15 cm długości i 2-3 cm średnicy. Młode pseudobulwy są pokryte zielonymi osłonkami, które z wiekiem brązowieją. Dorosłe rośliny mają zwykle 3-4 ulistnione pseudobulwy i nawet do 10 starszych, bezlistnych pseudobulw, które dla rośliny są ciągle przydatne jako magazyn wody i soli mineralnych.
Liście:
Liście mają 40-85 cm długości. Na każdej pseudobulwie jest do 9 łukowato wygiętych, paskowatych liści. Są sztywne, dość skórzaste, mocno unerwione, z zaostrzonym końcem i na spodniej stronie są zwykle pokryte ciemnymi plamkami.
Kwiatostan:
Mocny, wyprostowany kwiatostan o średnicy 0,6 cm wyrasta z podstawy pseudobulwy i osiąga 40-55 cm długości.
Kwiaty:

Foto: © Wolfgang Wieser. Wszelkie prawa zastrzeżone. Opublikowano za zgodą autora
20 lub mniej. Kwiaty są rozmieszczone przy wierzchołku każdej kiści, otwierają się kolejno, a 3-4 są zwykle otwarte równocześnie. Rosną na szypułkach, które mają 6-7 cm długości i są rozmieszczone w różnych płaszczyznach wokół kiści. Kwiaty mają wyraźną fakturę, są trwałe i mają 7-10 cm średnicy. Płatki okółka zewnętrznego i nieco kapturkowate płatki okółka wewnętrznego są żółtawo-zielone lub jabłkowo-zielone. Płatki okółka wewnętrznego mają ciemnozielone lub ciemne oliwkowo-zielone plamki. W przeciwieństwie do nich duża działka środkowa warżki jest jaskrawo szkarłatna z żółtym prążkiem poniżej środka, gdzie jest też poznaczona oliwkowo-zielonymi plamkami. Boczne działki warżki są stosunkowo duże i mają ten sam kolor, co płatki obu okółków.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |